Пет прости начина за ъпгрейд на лаптопа

В своите рекламни кампании производителите на лаптопи се опитват да убедят потребителите, че по-рационално е да не обновяват стария си компютър, а просто да си купят нов. Не е задължително!

Вашият ноутбук може и да не е нов, но това не означава, че времето му е минало. Тук ще разгледаме как можете да вдъхнете нов живот на портативния си компютър.

Производителите на лаптопи в своите рекламни кампании се опитват да убедят потребителите, че по-рационално е да не обновяват стария си компютър, а просто да си купят нов. Но обновлението на ноутбука не е сложен процес за хората, които не се страхуват да отворят кутията на устройството и знаят коя страна се хваща отвертката. Ако сте от тях, без особен труд ще можете да замените няколко компонента и съществено да увеличите производителността на лаптопа.

В тази статия са използвани за пример мобилните компютри Dell Inspirion E1505 и Dell Inspirion 6000. Ние няма да описваме надълго и нашироко процеса на разглобяване, тъй като при всяко устройство той е различен – ще се ограничим само със съвети, максимално опростяващи този процес.

Преди да започнем – няколко съвета:

  • Повечето действия, описани по-долу водят до загуба на гаранцията.
  • Невнимателните действия могат да повредят компютъра. Ако мислите, че поставянето на някой компонент изисква прекомерни усилия или не знаете кое къде трябва да се постави, по-добре премислете и се обърнете към специалист.
  • Някои производители в инструкцията посочват начина за разглобяване на устройството. Подобна информация може да има и на сайта на производителя.
  • Изключете лаптопа от електрическата мрежа и свалете батерията.
  • Всяко винтче си има място – гледайте да не ги объркате.
  • Внимавайте с проводниците. Някои схеми на лаптопите са свързани именно с проводници и скъсването им ще доведе до уморително търсене къде трябва да ги запоите.
  • Независимо какъв модел използвате, преди всичко обновете неговия BIOS, за да могат да се поддържат съвременните компоненти.
  • Имайте предвид, че далеч не всички компоненти на лаптопа могат да се обновят.

 

Памет

Необходимо време: 10 минути

Поставянето или замяната на модул памет винаги е бил най-простия начин за обновяване на лаптопа. Всеки потребител с лекота може да се справи с тази задача. В нашия случай, при поставяне на 2 GB ($50) памет вместо 1 GB на Dell Inspirion 1525, това увеличи показателя в теста WorldBench 6 от 57 на 62.

Съвет: използвайте програмата Crucial System Scaner, за да разберете какъв модул памет ви е нужен. Можете да поставите различни модули, но в повечето случаи максимална производителност се постига при поставяне на еднакви модули.

Изборът на памет е достатъчно разнообразен както по производител, така и по цена.

Отдолу на повечето ноутбуци има капаче, което прикрива паметта. При много малко устройства за смяна на паметта се налага да свалите клавиатурата. За да свалите капака, на който даже обикновено е изписана буквата М (от memory) или изображение на модул памет, отвъртете болтовете, които го задържат. Тяхното количество в зависимост от модела може да е различно от 1 до 8 броя.

Ако трябва да свалите клавиатурата, внимателно свалете пластмасовата лайсна над нея. Ако тя не се сваля, огледайте се за болтове, които я задържат. Разглобяването на голяма част от лаптопите започва именно със снемането на клавиатурата. След като свалите лайсната, свалете и клавиатурата - на задната страна на ноутбука по правило има два болта, които я държат.

Да се върнем към модулите памет. За да извадите модула, внимателно го освободете от страничните щипки и го извадете. Поставянето на нова памет става в обратния ред, а щипките сами щракват на местата си.

След това сложете капака на корпуса, сложете батерията и включете компютъра. Лаптопът сам ще определи промените в хардуера.

Хард диск

Необходимо време: 60 минути

Замяната на твърдия диск изисква само няколко минути за замяна на стария с нов и малко повече време за пренос на данните и настройките от единия диск на другия.

Замяната на хард диска е нужно не само за увеличение на капацитета, а и за увеличение на производителността. В нашия случай е заменен 120 GB 5400 rpm с 200 GB 7200 rpm. Това увеличи показателите в Winbench 6 - от 57 на 61. Производителите предлагат достатъчно разнообразие от твърди дискове на пазара и определено има от какво да изберете.
 
Твърдият диск може да се измъкне отстрани на лаптопа и там ясно се виждат болтовете, които го държат. Отвъртете ги и внимателно извадете диска, който вероятно ще бъде в защитен корпус. Ще се наложи да отвъртите още няколко винта. Поставете новия диск и сглобете всичко както си е било.

Ако ще инсталирате Windows от нулата, сложете инсталационното CD в устройството и следвайте инструкциите. При възстановяване от образ на диска, възползвайте се от специализирана програма за създаване и възстановяване на образи, например Clonezilla.

Оптично устройство

Необходимо време: 5-20 минути

Може би искате да смените старото си CD с DVD-RW или даже Blu-ray? Ако вашият ноутбук има модулен отсек за оптичното устройство, снабден с механизъм за извличане, замяната му е много проста. Изключете лаптопа, измъкнете старото CD и поставете новото.

Когато оптичното устройство не е във вид на отделен заменяем модул, по правило то се държи от един болт. Освен това, може би ще се наложи да инсталирате нови драйвери за новото устройство (рядко, но се случва).

Модул за безжична връзка

Необходимо време: 15 минути

Ъпгрейдът на безжичния адаптер обикновено е също толкова прост, колкото и замяната на паметта. Понякога тези компоненти даже се намират под един капак.

Основният проблем при такова обновление е да се убедите напълно в съвместимостта на новия модул с вашия ноутбук. Например, няма да се получи ако искате да замените 802.11b карта с 802.11n (такива има и във формат mini PCI), но с 802.11a/b/g адаптер всичко ще мине гладко. Аналогично, много лаптопи, които се предлагат с карти 802.11g обикновено без проблеми могат да се обновят до 802.11n. За да се избегне такава несъвместимост на компонентите с вашия компютър, по-добре купувайте новите модули от производителя на лаптопа.

Ако адаптерът на вашия ноутбук се намира под клавиатурата, свалете я, намерете модула и изключете антената (два кабела – черен и бял). Извадете старата безжична карта като я освободите от щипките, които я държат, сложете новата и включете антената.

Ако безжичният адаптер се намира отдолу, за да го замените ще трябва да свалите прикриващия го капак. Процедурата по замяна е същата.