Най-полезните аксесоари за вашия лаптоп

По данни от Мрежата, в момента на пазара има над 6 милиона различни модели аксесоари за лаптоп. Това може да звучи шокиращо, но всъщност повечето от тях са по-скоро забавни джаджи, с които да впечатлите околните, от колкото полезен хардуер, който да ви е от помощ по време на вашите хай-тек странствания. Пример за такава забавна джаджа са десетките модели USB захранвани вентилатори, лампи и дори прахосмукачки за клавиатура, които могат да бъдат открити по магазините. Наскоро в един магазин в столицата открих дори USB масажираща калинка, която се продаваше със слогана "Debug the stress", но в действителност не всички аксесоари за лаптоп са толкова причудливи. Ако наскоро сте закупили преносима машина и сега се чудите с какво да си я дооборудвате, то непременно трябва да се замислите за десетте важни аксесоара, разгледани в тази статия. Те ще улеснят работата ви с лаптопа без значение дали сте у дома или навън.

Лаптопът наистина може да внесе стил в работата или забавлението ви, но именно малките размери, които са най-голямото предимство могат да се превърнат в истински недостатък, когато ползвате мобилния компютър у дома. Първото, за което трябва да помислите и дори за закупите със самия лаптоп (ако не влиза като подарък, както е в повечето случаи) е една обикновена външна оптична мишка. Аз лично от години не ползвам такива и предпочитам да си ползвам вградения тъчпад, защото и без това по-често съм на път с любимата машина, но ако не сте ползвали преди такова устройства за посочване ще откриете, че работата с него е изключително неудобна за "несвикнали пръсти". Затова наистина е добре да си имате у дома една обикновена USB мишка, която да си включвате при нужда, каквато определено ще имате в първите седмици на адаптацията. Все пак не изключвайте тъчпада напълно - тогава може да минете в другата крайност. Много мои приятели например от години ползват и имат лаптоп, но дори и сега не излизат извън дома с него, ако не са сложили удобния оптичен гризач в джоба си. Ако сте любител на максималната мобилност и си вземете ултрапортативен лаптоп (12.1" и надолу) то хитра идея би била да помислите и за USB клавиатура. Ще откриете, че особено ако си падате по въвеждане на дълги текстове или пък писане на статии, като мен, удобството на външната клавиатура е невероятно, когато сте у дома.

Например, можете да пишете удобно разположен в креслото си или пък на дивана пред холната масичка, без да усещате как лаптопът ви загрява скута. Ако сте съгласни да похарчите още малко пари, за да си осигурите удобства, то непременно вижте как вървят цените и на безжичните комплекти клавиатура/мишка.

Друга полезна придобивка за работа у дома би била една поставка за портативен компютър, каквито в момента се предлагат във всякакви модели и ценови диапазони. Поставката предлага едно истински улеснение при работа на бюро, а много от тях имат и вградени вентилатор, чрез които лаптопът се охлажда допълнително (тези вентилатори се захранват през USB, а за да не се заема излишно този порт, някои от по-лъскавите модели охлаждащи поставки идват и с вграден USB хъб). Тези поставки ви позволяват и да ползвате лаптопа си на места, на които по принцип упътването ви забранява - например в леглото или на кухненската маса, застлана с любимата ви рошава покривка.

Едно интересно, но поне според мен прекалено екстравагантно предложение, което може да бъде открито и по нашенските магазини е една странна чанта за преносим компютър, която може да бъде открита в много модерни и крещящи цветове и представлява нещо като преносима платнена поставка за лаптопи, която идва с вградени вентилатори за охлаждане. Благодарение на нея можете спокойно да сложите преносимия си компютър в скута си и да се разположите удобно на любимия фотьойл, където да работите с лекота. Ако сте истински фен на мобилността и не желаете да се ограничавате до бюрото си, дори когато сте у дома непременно обиколете веригите за техника и аксесоари и огледайте цените.

За хората, на които им се налага да работят с часове на бюрото, а след това да грабнат преносимия компютър и да отпътуват с него там, където са необходими са предназначени най-вече и т.н. докинг станции. Преди години, когато лаптопите все още бяха преимущество най-вече на бизнеса всеки модел идваше със специален порт, през който можеше да бъде свързан с докинг станция, която съдържа допълнителен хардуер, твърд диск, оптично устройство и дори слотове за разширение. Днес нещата са се променили и докинг станциите са преимущество основно на най-скъпите модели бизнес лаптопи, в които и без това често мястото е недостатъчно, за да се събере всичкият хардуер. За останалите потребители по-популярни и достъпни са т.н. портови репликатори. Портовият репликатор е устройство, което се свързва например през USB порт и предлага всякакви полезни интерфейси, като още USB портове, аудиовходове и изходи, мрежов интерфейс и др. Вероятно се чудите защо е необходимо такова нещо, при условие че всички тези интерфейси и без това ги има в повечето лаптопи - ами причините са съобразени най-вече с удобството - така ако ви се наложи да излезете по спешност някъде можете просто да изтеглите USB кабелът, който свързва лаптопът с репликатора и сте готови, докато ако ползвате неговите си интерфейси ще ви се наложи да ги изключвате един по един. Вярно, че това може да не оправдава цената на репликатора, която в наши дни е от 80 лв. нагоре, но пък за сметка на това репликатора може да се превърне във вашето оръжив в битката с кабелите, защото така всички снопове ще се оплитат в него, вместо да пълзят по бюрото ви, омотани около самия лаптоп.

Мобилността на лаптопа крие един от най-големите рискове за данните, които може да сте трупали с години на него. Много хора смятат, че правенето на резервни копия (бек-ъп) е пълна скука и загуба на време, но изобщо не отчитат, че съгласните да се подложат на тази скука се събуждат спокойни всяка сутрин, знаейки че скъпоценните им данни са на сигурно място. Наскоро на мен ми се случи нещо такова - раницата с лаптопа ми остана заключена в касетка за багаж в една от големите вериги за хранителни стоки в столицата. Ключът изчезна някъде, а нямаше начин да платя глобата за това на място и затова охраната искаше просто да ме убеди да оставя раницата си там, докато не мина, за да си я прибера. Това беше пълна глупост, естествено защото ако някой откриеше ключето в магазина просто щеше да си замине с моята раница и лаптопът ми, който съдържа дори по-скъпоценни и от него данни - статии, протоколи, данни от научните ми изследвания в университета.

Ето защо е важно да правите редовен бек-ъп. За да ви е удобно това се снабдете с външен хард диск. На цена от 100 лева нагоре ще се сдобиете с поне 80GB дисково пространство, които да са ви достъпни през USB порта на лаптопа, когато сте у дома. По магазините има и готови, окомплектовани външни хард дискове, които в много случаи са и с изключително дизайнерска визия, но ще спестите пари, ако си купите отделно обикновен хард диск и външна кутия, в която можете да го сложите. Други варианти, естествено са USB флаш памети, SD карти и всички други разновидности на външна памет, за които можете да се сетите.

USB стандартът успя да замени всички останали портове и интерфейси в наши дни. Повечето лаптопи идват само с USB портове и най-много с един FireWire порт, който в повечето случаи би ви бил полезен само, ако имате miniDV камера. Въпросът е в това, че USB портовете, колкото и да са необходими могат да бъдат срещнати най-много в два или три екземпляра по корпусите на популярните преносими компютри. Ето защо покупката на USB хъб също е важна - също като портовия репликатор той ще ви позволи да внесете малко ред на бюрото (и при това репликаторът е необходимост в редки случаи, докато USB хъбът е необходим на всеки, работещ с повече от две USB устройства у дома, което в наши дни значи наистина на всеки, бел. авт.) и при това на много по-ниска цена. За хъбовете е важно да знаете едно нещо - всеки USB порт може да подава най-много 500mA, което значи, че примерно един 5-портов хъб, който работи без захранващ адаптер може да подаде най-много 100mA на порт.

Това значи, че ако ползвате много енергоемки устройства у дома, като например скенер, който се захранва през USB, USB звукова карта, USB тунер и някоя от онези забавни играчки - вентилаторчета, пепелници или USB прахосмукачка, то непременно при избора на хъб трябва да потърсите такъв, който идва със захранващ адаптер. Това ще ви осигури безпроблемна и удобна работа, без значение колко ще натоварвате "енергетиката" на своята USB система.

Последното много удобно нещо за работа у дома, което ще засегна е безжичният маршрутизатор (WiFi рутерът). Ако сте ползвали безжичен Интернет знаете колко е комфортно, така че възможността да направите дома си точка за достъп наистина ще ви заинтригува. Аз, например, живея в скромно жилище, нямам ясно обособено бюро и ползвам лаптопа на всякакви места - кухнята, леглото, дивана. Не бих искал да влача кабела на мрежата навсякъде със себе си и затова си закупих безжичен рутер. Настройката на такова устройство е лесна дори за хора, които никога не са се занимавали с мрежи, а на пазара модели, цени и разновидности - колкото ви душа иска.

Все пак внимавайте с най-евтините такива (ценовият диапазон 80-110 лева) и не купувайте без да се запознаете с гаранционните условия. Добра идея е, ако не знаете какви са мрежовите настройки на вашия Интернет доставчик да се консултирате по този въпрос, преди да прибегнете към закупуването. Ако сте абонат на ADSL пък, говорете с представителството на доставчика си - в момента се предлагат опционално и ADSL модеми с WiFi поддръжка.

Важните аксесоари, за които трябва да помислите, за моментите когато сте на път са по-малко от тези в положение "у дома", но пък за сметка на това са далеч по-важни. Първото и най-важно, естествено е подходящата чанта. Не бих искал да навлизам в подробности за тях, защото изборът е наистина огромен, а най-подходящата за вас зависи най-вече от личния ви вкус и стил. Все пак не се примирявайте с по-евтиното - аз имам личен, горчив опит с такава раница.

От тогава, понеже съм истински почитател на раниците, предпочитам да си нося лаптопа в обикновена такава, като ползвам само предпазен калъф за него. Този калъф е удобен и когато излизам без раница, но пък дотук само описвам своите нужди и решението, което открих за тях. Погледнете вашите внимателно и тогава ще направите правилния за вас избор. USB флаш паметта е второто, което ще ви е нужно, когато сте на път. Те набраха популярност и без това, а и цените са паднали много, така че сигурно вече имате такава, дори и да нямате лаптоп.

Флашката дава много удобства и е едно комфортно решение на проблеми, които възникват най-вече когато сте на път. Например ако ви се наложи да прехвърлите нещо на компютъра на ваш приятел. Затова е добре да имате флаш памет, която да носите в някое малко джобче на чантата на лаптопа си. Ако сте от най-мобилните, трябва да помните, че често мобилността се ограничава основно от това, че по законите на Мърфи батерията на портативния компютър се изтощава точно тогава, когато той ви е най-необходим. Затова в повечето упътвания на лаптопи поне веднъж се среща съветът да носите със себе си поне една резервна батерия. Това е скъпо и затова е далеч по-интелигентно просто да намерите един специален универсален захранващ адаптер, с който можете да зареждате преносимия си компютър от изхода за запалка на автомобила си или пък от някой от онези странни контакти, които има до седалките в повечето самолети. Тези адаптери, обаче са скъпи, така че още веднъж са преимущество най-вече на пътуващите бизнесмени.