Как да изберем най-подходящия лаптоп?

Какво е ноутбук или лаптоп?

Лаптоп компютрите (наричани още ноутбук) представляват малки по размер преносими компютри (с тегло около 2-3 кг), включващи в себе си пълната функционалност на настолните компютри (различни по големина LCD екрани, клавиатура, оптични устройства, мощни процесори и т.н.), но са проектирани така, че да бъдат максимално удобни и малки за да бъдат с Вас където и да сте.

Все по-ниската цена на преносимите компютри ги прави особено популярни, но богата гама от модели с различни характеристки може да се стори объркваща за потребителя при избор на лаптоп, ето защо е важно да се намери оптималното решение за неговите изисквания. В следващите няколко стъпки ще разгледаме различните класове мобилни компютри  и как да направим оптимално добрият избор съобразно характеристиките им.

Възможностите на преносимите компютри:

Мобилност:
Това е най-голямото предимство при лаптоп компютрите, физическите размери винаги са били фактор за някои потребители, в наши дни повечето преносими компютри са с тегло от около 2-3 кг. и големина почти колкото на лист хартия.

Производителност:
Преди години на преносимите компютри се гледаше като на скъпа и лоша инвестиция, поради високата им цена и слабите параметри, но това вече е в миналото. В момента на пазара има ноутбуци които не само се съпоставят като производителност с настолните компютри, но дори и такива които ги превъзхождат.

Забавления:
Развитието на технологиите се забелязва пряко и при лаптоп компютрите, благодарение на мощните процесори, видео карти и големите количества памет, преносимите компютри разполагат с богати мултимедиини възможности - музика, видео, DVD филми и не на последно място 3D компютърните игри не са проблем за нито един съвременен лаптоп.

Батерия:
Компонентите в преносимите компютри като процесори и видео карти са конструирани така, че да използват максимално ниска консумация на енергия с цел по-голям живот на батерията. Повечето от лаптпоп компютрите могат да работя около 3-5 часа само с едно зареждане.

Безжична връзка:
Голямо предимство при ноутбуците е възможността за безжична свързаност, те разполагат с вградени Wireless мрежови карти, чрез които по безжичен път се свървзват с интернет на местата където има WiFi сигнал.

Какъв тип преносим компютър да изберем?

Ноутбуците са различни по размери и  тегло (отчасти и по форма) за да обхванат максимално нуждите на потребителя. Най-общо могат да бъдат разграничени няколко типа: ултра мобилни, леки, средни по размер и такива с функционалността на настолните компютри (мощни).

Ултра мобилни:
В тази категория спадат преносимите компютри които са най-малки по размери, повечето от тях разполагат с 12 инчов екран (дори и по-малък), при тях е заложено основно на физическите размери, което се отразява на характеристиките им (малки по размер клавиатури и не толкова мощни компоненти).

Леките ноутбуци:
Тук се отличава съвкупност от малко тегло и същевременно добри характеристики, размерите на екрана варират от 12 до 14 инча, раполагат със стандартни по размер клавиатури както и с вградени оптични устройства (CD/DVD).

Средни по размер:
Преносимите компютри спадащи в тази категория са по-големи и с по-тежки от изброените до момента, големината на екрана е от 14 до 15 инча. По производителност могат да се съпоставят с леките ноутбуци, но цената им в някой случай е по-ниска.

Мощни преносими компютри:
Лаптоп компютрите които наистина могат да заместят настолният компютър както по характеристики така и по удобство, разполагат с пълна по размер клавиатура, по-големи физически размери и тегло. Размера на екраните варира от 15 до над 19 инча, и компонентите в тях са доста по-мощни.

На какви спецификации да се спрем?

Както стана ясно възможностите за избор на преносим компютър са много и включващи в себе си различни фактори, но в крайна сметка характеристиките са най-важното нещо което потребителя  трябва да избере. Възможно е да се направят различни компромиси например, за по-голям живот на батерията трябва да се насочите към ноутбук с по-слаб процесор, именно този избор е най-труден.

Ето и най-важните спецификации които трябва да се вземат под внимание:

Процесор:
Както може би знаете, процесора е от най-голямо значение за един компютър, процесорите при лаптоп и настолните компютри са почти еднакви, единствената разлика е в консумацията на енергия. Дългият живот на батерията означава повече време на работа, но от друга страна това се отразява върху избора на процесор.

Памет:
Минималната памет за преносим компютър е 1GB. Съвременните приложения имат все по големи изисквания към оперативната памет. 1GB са достатъчни за всички офис приложения, интернет, филми, музика, базова обработка на изображения. Паметта в преносимите компютри може да се увеличава до 3  или 4GB.

Твърд диск:
Твърдите дискове в преносимите компютри са  с големина от 100GB и нагоре, като се срещат и все по често големини до над 250GB. Най-съвременните твърди дискове са със SATA интерфейс за повишен трансфер на данни и 5400 оборота в минута. Дори най-малките дискове осигуряват достатъчно място за съхранение на програми, снимки десетки часове музика и филми. Естествено колкото по-голям е диска, толкова повече е мястото за съхранение. 

Оптично устройство:
DVD/RW устройството е комбиниранo DVD-ROM , DVD-RW, DVD R +/- ,което дава възможност за бърз запис и съхранение на любими песни на CD и DVD R и RW носител и удобно гледане на ДВД филми(8x DVD-ROM).

LCD дисплей
При преносимите компютри са разпространени няколко размера на LCD матрици:
10” , 11.3”, 12”, 13.3”, 14.1” 15”, 15.4”, 17” дори има и 19” матрици.

Все по-голямо приложение намират така наречените Wide матрици – това са матрици със съотношение 16:10 подходящо за гледане на филми и за работа с приложения.

Разделителната способност на матриците варира от 1024x768 до 1650х 1050 в най-добрите модели.  Все по-често се използват и матрици със специално покритие увеличаващо яркостта и контрастта ( различните производители го наричат по различен начин – CristalBright, TrueBright, X Braght, Color Shine и т.н.). Избора на матрица зависи от конкретните предпочитания на клиента и от приложенията, за които смята да се използва лаптопа.

Видео карта
Най-често преносимите компютри се предлагат с вградена видео карта в чипсета. По този начин се намалява цената на преносимите компютри, като отчасти това става за сметка на производителността във графични приложения и игри. Най-често използваните чипсети са Intel 945 и Intel 950 , като те имат и базова 3D производителност , достатъчна за някои CAD приложения. Най-добре е използването на отделна видео карта – например Nvidia GeForce 8400 или видео картите на ATI Radeon X1300, X1600 . Колкото по-мощна е видео картата, толкова по-добре се изпълняват приложенията и най-вече игрите.

Работа в мрежа, възможност за свързване и разширение:
Най-често преносимите компютри се предлагат с вградена мрежова карта и модем. Все повече модели предлагат и  54g безжична LAN съвместима със стандартите  802.11b и 802.11g. Чрез използването на безжична мрежа преносимия компютър получава възможност за връзка с интернет от различни места.

Повечето модели преносими компютри се предлагат с различни възможности за свързване като

USB 2.0 портове  –за свързване на различни периферни устройства като цифрови камери,MP3 плейъри – броят на портовете може да бъде 2, 3 или в някои модели и повече.

1 VGA порт –завръзка с  външен монитор или проектор

1 S-Video порт  – за връзка с телевизор

1 микрофонен жак, порт за слушалки ,

Много често вече се предлага и 5-в-1 четец за следните формати карти-Secure Digital, MMC, Memory Stick, Memory Stick Pro, XD Picture Card