Ултра Протативни

Ноутбуците в наши дни могат да заместят един настолен компютър, но определението "мобилни" е малко силно за тях. Нуждата от чанта или куфарче е налице.

Оказва се, че и двата варианта не са много удобни: единият - на софтуерно ниво, другият - на хардуерно. Защо не помислите за компромисен вариант, или по-точно за хибрид между горните два?

UMPC

Нека започнем с малко описание - какво точно е UMPC. Абревиатурата идва от английски и означава Ultra Mobile Personal Computer (Ултра Преносим Персонален Компютър). И преди да навлезем в дълбоките води, уточнявам, че като концепция, този тип компютри са по-скоро персонални помощници. Въпреки, че тяхната производителност е на ниво ноутбук от нисък до среден клас, на хардуерно ниво UMPC не са толкова удобни. Изобщо, революцията на тези устройства още е далече. Тяхната цена е доста висока, един ноутбук с подобни параметри би ви излязъл доста по-тънко.

Освен това клавиатурата(ако има такава) е малка и по-скоро неудобна. Дисплеят също е с прилично голяма резолюция (най-често 800x600), но 5 или 7 инча са твърде малко за някои програми, да не кажа за повечето. Но ще перифразирам Шекспир - „Да бъдеш или да не бъдеш”. В случая - „Да свършиш работата или не, без да мислиш за удобствата” .

Дизайн и хардуер
UMPC устройствата се разделят на два типа: с и без клавиатура. Основната концепция за дизайна е една и съща - малко устройство, тежащо най-много 700 гр.
За да се постигне тази мобилност, но същевременно да се запази висока функционалност, е отстранено оптичното устройство (CD/DVD четец или записвачка).

Също така е намален диагоналът на дисплея, а твърдите дискове са мобилни (имат по-малки размери от стандартните), което ги ограничава до обем от 80 GB. Най-често използваните процесори са Intel Celeron M, едни от най-слабите на пазара, но все пак говорим за висока преносимост, малко потребление на електричество и не на последно място - охлаждане.
Видео картите, които са използвани, най-често са слаби, рядко достигат 64 MB, но за екран с резолюция 800х600 или 800х480 (широкоекранни модели, 16:9) това е напълно достатъчно. Трябва да се примирим, че на този етап игрите си остават на PC-то и в някои случаи - на ноутбука. Въпреки, че се инсталират и стартират без проблеми, игри като WarCraft 3: The Frozen Throne или NFS Underground 2 няма да могат да бъдат играни. Въпросът е в контролите, в навигацията. Операционната система, която ползват повечето UMPC-та е Windows XP Tablet Edition. Въпреки, че е пригодена за устройства със сензорна навигация, тя не може да замени мишката и пълноразмерната клавиатура. Налични са ляв и десен бутон, както и trackball (само в някои случаи), но опитите за игра на ролеви или дори shooter игри ще превърне удоволствието в истинско мъчение.

Софтуер и приложения
Ултрамобилните компютри не работят с Windows Mobile, както вече споменах. Става въпрос за софтуер, UMPC устройствата не отстъпват с нищо на едно PC или пък ноутбук. По-новите модели са с фабрично инсталирана Vista, а ако са достатъчно мощни, тя може да бъде инсталирана допълнително. Но дори и по-старите работят с Windows XP Pro или Tablet. Сами се досещате, че при тези обстоятелства може да бъде инсталиран всякакъв софтуер, теми и т.н. Изобщо, работата е абсолютно сравнима с PC от среден или нисък клас, ако забравим за някои хардуерни затруднения. Но и те могат да бъдат превъзмогнати с един от най-важните аксесоари за UMPC.

Докинг станцията
С риск да се повторя, ще кажа, че няма абсолютно никакви пречки за един ултрамобилен компютър да замести любимото ви PC или лаптоп. Дори малката клавиатура и монитор могат да се подобрят чрез докинг станция. Това е поставка, в която можете да сложите UMPC-то, когато не сте на път, или пък имате малко свободно време. Станцията има всички нужни входове и изходи, за да превърнете ултра преносимото PC в настолно. USB портове, вход за мишка, клавиатура, слушалки и микрофон, изход за монитор, HDMI... Това са само част от удобните допълнения, улесняващи работата ви.

 

Ето някои от интересните и изгодни оферти на UMPC пазара:

Samsung Q1

Интересен модел, наричан от някои първото UMPC. Параметрите не са много добри: 900 MHz процесор Intel Celeron M, 40 GB твърд диск. Представя ултра мобилните компютри без клавиатура, използва се он-скрийн (върху екрана) такава. Разработен е специално за мултимедия.

Sony Vaio UX 1XN

UMPC от висок клас. Представя устройствата със slide-out (плъзгаща се) клавиатура. Приятна екстра е GPS навигаторът, а операционната система е по избор - Vista, XP или XP Tablet Edition. Използва биометричен скенер за пръстови отпечатъци. На хардуерно ниво положението е добре: тактовата честота на процесора варира от 900 MHz до 1.33 GHz (в зависимост от цената), RAM-та е 1 GB, а видео паметта - 128 MB. Разполага с 40 GB твърд диск и дисплей с отличната резолюция от 1024x600 пиксела.

OQO 2

Един от най-мощните ултра преносими компютри. Дизайнът и цената му са зашеметяващи, но това е оправдано. Според производителите, това е най-малкото устройство, което работи с Vista Ultimate. Поддържа два режима на работа - използване на сензорния екран или симулиране на мишка, придвижвайки курсора чрез trackball. Интересно е, че има дори и скрол бутони, по-точно сензори, които се намират точно до дисплея. Оперативната памет е 1 GB, а хард-диска - до 60 GB. Процесорната мощ е забележителна - 1.5 GHz (предлага се и с 1.2 GHz). Дисплеят е с диагонал от 5 инча и резолюция 1000х600 или 1200х700(!). Налични са и доста входове: HDMI, USB, audio input & output, и то върху самото устройство. Моделът наистина прави добро впечатление, а теглото му едва надвишава 600 гр, дори и при най-тежката хардуерна конфигурация.

Но все пак мисля, че тези устройства са предназначени главно за мултимедия, браузване в интернет през Wi-Fi и може би малко офис-работа. Рано е да кажем, че ще заместят ноутбука, още по-малко PC-то. Оставям ви сами да си изградите впечатления. Но мисля, че ще се съгласите с мен за едно - размерът има значение!